Sweden – západní ostrovy – Bohuslan

Švédsko – západní ostrovy

Oblast mezi Goteborgem a Kungshamn, zvaná Bohuslän, se vyznačuje množstvím fjordů a zálivů, ostrovů a průlivů mezi mini, krásnými kotvišti i malebnými rybářskými přístavy. V neposlední řadě je možné pozorování tuleňů, v některé z několika početných kolonií.

Na severu této oblasti jsou dva fjordy Åbyfjorden a Gullmarn, dlouhé až 30 km, jižněji až k Marstrandu se rozkládají stovky ostrůvků a dva podstatné ostrovy Orust a Tjörn. Průlivy mezi nimi měří přes 110 km, kde lze plout i pokud jsou na otevřeném moři ztížené plavební podmínky, včetně vnitřního fjordu Stigfjorden o rozloze 6 714 hektarů.

To vše dohromady dělá z této oblasti prostor, předurčený k relaxaci na slunných přírodních kotvištích, průzkumům pobřeží na našich dvou  mořských kajakách (2-3 místných), člunu s motorem nebo paddelboardu, k návštěvám rybářských vesniček, a rybolovu na pánev.

Pokud vyplujeme z fjordů na pobřeží a zejména u ostrova Hamneskär s majákem Pater Noster, můžeme pozorovat tuleně, lovit tresky u zažít plavbu otevřeným mořem na pomezí Kattegattu a Skagerraku.

Zahájením i koncem plaveb je Goteborg, s dobrým spojením do Čr.