Potápění na vraky Norsko

Okružní plavby s potápěním na vraky organizujeme v Norsku ve dvou lokalitách,

v Arktidě na Lofotech a na jihu Norska jižně od Bergenu.

MV Siw-Aina / FARM (+1982)

Lofoty:

v oblasti od Reine do Harstadu se nachází 17 vraků převážně nákladních, osobních a válečných lodí v hloubkách do max. 40 metrů, většinou 16-30 metrů. Viditelnost bývá i 50 metrů, ponory jsou občas lehce driftové (do cca 0,5 – 1 uzlu), občas zcela statické. 

Plavbu lze naplánovat jako jednosměrnou, čímž lze celou oblast pokrýt naplutím cca 60 mil, což znamená cca 10 – 15 mil na den (2 – 3 hodiny plavby).

Na noci se vyvazujeme vždy v některém blízkém přístavu nebo u soukromých mol, která zde, jakožto domácí, máme dlouhodobě domluvená. Na lokality se dojíždí RIBem, doba plavby cca 5 – 15 minut.

Lofoty samotné jsou unikátním turistickým cílem, takže je možné plavbu doplňkově kombinovat s dalšími cíli jako fjordy s hospůdkami, lososí farmy, případně výšlap na hory.

 

Bergen jih:

V této oblasti je v hloubkách do 15 – 40 metrů 13 vraků. Výchozím a cílovým přístavem je Hjellestad marina, která leží 10 minut jízdy od letiště Bergen Flesland. Plavba je okružní s nájezdem cca 100 mil, tedy průměrně 3,5 hodiny denně. Dojezdy RIBem na lokality trvají průměrně 10 – 15 minut.

Na noci se vyvazujeme v přístavech odkud dojíždíme na lokality, stání na kotvě je možné, ale pro dojezdy na lokaliky RIBem z lodě na kotvě je nutné obsazení lodí dvěma skippery, což je nutné domluvit v předstihu při sjednávání plavby.

Výhodou této oblasti ve srovnání s Lofoty, je výrazně jednodušší, levnější a rychlejší dopravní spojení ze středu Evropy.

 

Technické zabezpečení

Plavba a ubytování je na mateřské lodi

Motomar 44 Aft „Nonoah“

podrobný popis zde  

Motomar 44 Aft „NONOAH“

 

Obslužný člun pro dojezdy na ponory je

RIB Highfield 520

podrobný popis zde: 

RIB Highfield 520

 

Výbava k dispozici:

  • kompresor pro plnění lahví
  • 6 lahví 15 litrů ocel 200 bar (jednoventil, připojení DIN)
  • olovo 6 x 10 kg + opasky

Termíny, ceny, organizace:

Pro tyto plavby poskytujeme vybavené lodě s posádkou, které jako celek pronajímáme vždy některé z našich partnerských potápěčských organizací, které mají celou akci ve své režii. Poskytovatelem této služby koncovému zákazníkovi je tedy příslušná potápěčská organizace, uvedená u konkrétního termínu v termínovém kalendáři. Tato organizace také stanovuje a účtuje konečnou cenu zákazníkovi. 

Termíny pro rok  2025 budou vyhlášeny v červenci  2024 a uvedeny na našem webu s odkazem na konkrétní potápěčskou organizaci.

 

Náhled na některé vraky zmíněné v mapových přehledech shora…

 

SS Belgica (+1940)

 

SS Elise Schulte (II) [+1942]

 

SS Ramø [+1946]

 

SS Sirius (+1940)