Lyngenfjord – whalewatching

Kosatky, keporkaci…

V této oblasti se pravidelně od konce října vyskytují obrovská hejna sleďů v délce několika kilometrů, která přitahují kosatky a keporkaky. Lze je tak pozorovat při krmení, kdy synchronizují svoji loveckou taktiku a předvádí se v akci.

Zažijete pozorování kosatek a keporkaků a současně je možné absolvovat šnorchování pod vedením potápěčské báze, která zapůjčí veškerou výbavu a vede ponory pod dohledem profesionálního dive mastera. 

Velký přídavný člun pro samostatné plavby, hydrofon …

Díky výbavě lodě a její nezávislosti na břehovém zázemí zažijete nezapomenutelné noci na kotvě ve fjordech poblíž aktuálního výskytu kytovců, s možností pozorování polární záře, což je, zejména z útulného salonu lodě ve fjordu, nezapomenutelný zážitek. Loď má instalován citlivý vědecký stereo hydrofon, kterým můžete poslouchat komunikaci velryb přímo ze zvukové soustavy v salonu lodě. Součástí výbavy je kromě laminátového přídavného člunu 3,15 m + motoru 5HP, také člun (RIB) Highfield 4,8 m s motorem 130 HP, plně vybavený bezpečnostními prvky a navigačními přístroji pro oblast plavby III (vč. záchranného ostrůvku, VHF stanice, navigačního ploteru atd…), tedy pro větší vzdálení od mateřské lodě Nonoah.

Plavba, pozorování, šnorchlování, poslouchání, polární záře, výlety…

Loď Nonoah lze užít v zásadě dvěma způsoby:

  • pro plavbu a ubytování s možností pozorování velryb a šnorchlování s nimi, s využitím přídavného RIB Highfield. V takovém případě sjednáte celou plavbu vč. šnorchlování, zapůjčení potápěčské výbavy atd. s potápěčským centrem   Manta & Seals Dive Center.  Jak pozorování tak šnorchlování je možné provádět podle vašeho přání i celý týden (s ohledem na meteorologické podmínky), tedy až 6 dnů. Je velmi vhodné oddělit akce pro pozorování od akcí pro šnorchlování, jednak se v obou případech vyhledávají mírně odlišné lokality a dále  výstroj pro jeden druh akce částečně omezuje provádění druhé akce. Další výhodou nástupu na akci přímo z mateřské lodě Nonoah je, že obvykle odpadá delší přejezd na lokalitu výskytu, protože se často podaří kotvit ve fjordech poblíž.

 

  • pro plavbu a ubytování s možností využití přídavného RIB Highfield pro pozorování velryb bez šnorchlování. V takovém případě můžete sjednat nájem lodě s námi.

Pokud nevyužijete možnost šnorchnlování s Manta & Seals Dive Center pro celotýdenní možnost interakce s velrybami, je stále možnost využít některou další místní firmu která tyto akce nabízí jako jednodenní. V takovém případě je velmi žádoucí sjednat vaši rezervaci v přestihu (rezervuje se přímo na stránkách příslušného provozovatele, např. Lofoten Opplevelser a.s. ,  a cena se pohybuje (2022) kolem 2.600,- NOK (6.300,- Kč) na 4 hodinovou akci ( 9.00 – 10.00 příprava, oblékání, bezpečnostní školení,  10.00 – 13.00  plavba za velrybami). Z toho část doby zabere přejezd na lokalitu výskytu, který může být 10 minut, nebo také 40 minut jedním směrem).

Doprava

Létá se do Tromso, odkud je doprava místním rychlým trajektem do Skjervoy k lodi. Plavební program uzpůsobíme po dohodě vašim přáním.

 

Kosatky a keporkaci, pozorování a šnorchlování – FHD, 430 MB, 5 minut: 

Skjervoy – whalewatching and snorkeling

Loď pro tuto plavbu: Motomar 44 Aft „NONOAH“ ZDE

Termíny a ceny najdete na rezervační stránce  ZDE